Walizka na kółkach bez wątpienia jest sprzętem, który przyczyni się do komfortu podróżowania. Warto jednak, aby była solidna, wykonana z wysokiej jakości materiałów i wyposażona w wygodne kółka. W momencie, kiedy często podróżujesz, nie bagatelizuj zakupu porządnej walizki na kółkach.

Dobra walizka pozwala na łatwe transportowanie. Jednak, aby tak było konieczne jest, aby była wyposażona w wysokiej jakości kółka. Ponadto przed zakupem warto zwrócić na jakość użytych materiałów. Jeżeli będą zbyt słabe może okazać się, że np. podczas podróży samolotem nasz bagaż ulegnie zniszczeniu, co będzie problematyczne setki lub tysiące kilometrów od domu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie opinii innych użytkowników. Jeżeli potwierdzą oni, że dany model przetrwał podróż samolotem – warto się nim zainteresować.

Walizka podróżna na dwóch, czy czterech kółkach?

Walizki na kółkach powstały w Stanach Zjednoczonych i niemal natychmiast zrewolucjonizowały podróżowanie. Obecnie w sprzedaży są:

  • Walizki na czterech kółkach – wspomniane kółka przytwierdzone są do podstawy walizki, dlatego można ją wygodnie ciągnąć. Z powodzeniem sprawdzi się podczas podróży pociągiem, czy samolotem. Polecana osobom, które często podróżują i zabierają ze sobą duży bagaż. Sprzęt tego typu będzie znacznie wygodniejszy w użytkowaniu w porównaniu do swojej alternatywy.
  • Walizka na dwóch kółkach – walizka tego typu najczęściej posiada stelaż i wysuwany uchwyt. Mimo wygodnej konstrukcji, ten model walizki polecamy do bagaży niewielkich i średnich rozmiarów.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kółka. Te oferowane w najtańszych walizkach są najczęściej niewielkie i plastikowe, przez co ich użytkowanie nie będzie wygodne. Ponadto słaba jakość materiałów może spowodować szybkie zużycie i konieczność wymiany walizki na nową. Zdecydowanie bardziej polecane są kółka kauczukowe.. Są znacznie solidniejsze, a producenci zazwyczaj osadzają je na łożyskach, które niwelują wszelkie opory.

Walizka – z jakiego materiału?

Walizka podróżna musi być trwała, niezwykle lekka i chroniąca zawartość. W sklepach mamy walizki:

  • walizka podróżna miękka – wykonana z materiałów tekstylnych, dobrze chroni zawartość i jest elastyczna. Ponadto miękka walizka charakteryzuje się stosunkowo niską wagą,
  • walizka podróżna twarda – swoim wyglądem przypomina kufer, a wykonana jest z włókna szklanego, ABS-u lub poliwęglanu. Dzięki użyciu materiałów tego typu walizka twarda jest odporna na uszkodzenia i należycie chroni zawartość,
  • walizka podróżna półtwarda – wykonana z materiału o nazwie EVA. Charakteryzuje się on wysoką trwałością, elastycznością i odpornością na wodę. Sama walizka ma twarde ścianki, ale pozwala na włożenie znacznych ilości bagażu, często przewyższających standardową pojemność.

W sprzedaży dostępne są również modele niestandardowe wykonane ze skóry lub stali nierdzewnej. Są one jednak znacznie droższe, dlatego polecamy je osobom, które lubią otaczać się gadżetami i jednocześnie chcą zadbać o swój bagaż.

Jaka walizka lepsza – twarda, czy miękka?

Wybierając rodzaj walizki zwróć uwagę na rodzaj podróży. Do samolotu najbardziej polecamy produkty twarde lub półtwarde, ponieważ bardzo dobrze chronią zawartość i pozwalają na włożenie wielu przedmiotów. Z kolei podczas podróży pociągiem lub autem znacznie lepiej sprawdzi się walizka miękka.

Wymiary walizki podróżnej

Podczas doboru wymiarów walizki niezwykle ważne jest określenie, jak często podróżujemy samolotem i z jakich linii lotniczych korzystamy. Jest to istotne, ponieważ każdy przewoźnik określa maksymalną wielkość walizki, jaką przewieziemy na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym.

  • Walizki małe (kabinowe lub podręczne) – są idealne jako bagaż podręczny, dzięki niewielkim wymiarom idealnie wpasowują się w schowkach nad głową lub pod fotelem pasażera. Suma głębokości, długości i szerokości tego typu walizki zazwyczaj nie przekracza 115 cm, a pojemność 30-40 litrów.
  • Walizki średnie – cechują się pojemnością 50-70 litrów, polecane na dłuższe wyjazdy.
  • Walizki duże – mają pojemność 90-130 litrów, przeznaczone na wielotygodniowe wyjazdy.

Waga walizki turystycznej

W momencie, kiedy podróżujemy samolotem, istotne znaczenie ma również waga naszej walizki. Bagaż podręczny może ważyć zazwyczaj 8-10 kilogramów, a rejestrowany około 20. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że nie warto przekraczać określonych wartości, ponieważ za każdy nadmiarowy kilogram będziemy musieli słono zapłacić.

Walizka do samolotu Wizzair

Wizzair ustalił maksymalne wymiary bagażu podręcznego na poziomie: 55x40x23 cm. Ponadto nie może ona ważyć więcej, niż 10 kg. Maksymalna waga bagażu rejestrowanego wynosi natomiast 20 kg. Wyjątkiem są klasa pierwsza i biznesowa, gdzie maksymalna waga bagażu to 32 kg.

Walizka do samolotu RyanAir

Walizka podręczna w przypadku linii RyanAir również może ważyć maksymalnie 10 kg, jednak jej głębokość musi być o 3 cm mniejsza w porównaniu do bagażu w liniach Wizzair. Pamiętaj jednak, aby przed wylotem dokładnie sprawdzić rodzaj wykupionej taryfy i zasady podróży.

Walizka podróżna na kółkach – dodatki

Niewiele osób wie, że do walizki możemy nabyć szereg dodatków, dzięki którym podróżowanie będzie jeszcze wygodniejsze. Na pierwszym miejscu zawsze są szelki, dzięki którym unieruchomimy nasz bagaż wewnątrz walizki. Ponadto wielu producentów oferuje dodatkowe kieszonki, czy przegrody, dzięki którym zabierzemy więcej mniejszych przedmiotów.

Walizka podróżna na kółkach – zabezpieczenia

Jeżeli chcesz, aby Twój bagaż był w stu procentach bezpieczny, wyposaż się w walizkę posiadającą specjalny, antykradzieżowy zamek, kłódkę lub szyfr. Ponadto warto zwrócić uwagę na standard preferowany na lotnisku, na które się wybieramy. Przykładem mogą tu być lotniska amerykańskie, gdzie najpopularniejszy jest system TSA. Decydując się na rozwiązanie tego typu możesz mieć pewność, że Twoja walizka nie ulegnie zniszczeniu podczas kontroli.

Ile kosztuje dobra walizka podróżna na kółkach?

Najtańsze, najmniej polecane walizki na kółkach otrzymamy już za 50 zł. Z kolei znacznie solidniejsze i w pełni rekomendowane walizki kupimy od 100 zł. Ponadto w wielu sklepach dostępne są również całe zestawy posiadające w składzie małą, dużą i średnią walizkę. Dzięki temu wyposażymy się zarówno w bagaż podręczny, jak i rejestrowany. Najdroższe, w pełni markowe, twarde walizki mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, dlatego na koszt tego typu warto się przygotować, jeżeli zależy nam na jakości.

Wybierając walizkę pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Jeżeli potrzebujesz sprzętu do jednorazowej podróży, lub nie robisz tego zbyt często – nie ma sensu wydawać majątku na wysokiej klasy torbę, z powodzeniem wystarczy model podstawowy.

Walizka podróżna – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Walizki podróżne.