Problem wymiętych ubrań przerabia niemal każdy podróżnik. Jednak bardzo często w naszych walizkach brakuje miejsca, aby zabrać ze sobą niezbędne sprzęty. Dlatego też producenci elektroniki wpadli na pomysł stworzenia żelazka turystycznego. W tym tekście zatem wyjaśnimy wszystkie tajniki związane z wyborem urządzenia tego typu.

Żelazko turystyczne sprawdzi się niemal w każdej sytuacji. Jego możliwości docenimy zarówno podczas podróży biznesowej, jak i rodzinnego wyjazdu. Wybór najlepszego żelazka turystycznego nie jest jednak tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Obecnie w sprzedaży mamy wiele urządzeń różniących się nie tylko ceną, ale również parametrami.

Żelazko turystyczne – najważniejsze cechy

Żelazko turystyczne jest sprzętem, który powinien znaleźć się w ekwipunku każdego podróżnika. Na wstępie warto zaznaczyć, że nie kosztuje ono dużo, a potrafi wiele. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zwróć uwagę na:

  • Stopka żelazka turystycznego – element ten ma kontakt z naszymi ubraniami, dlatego należy na niego zwrócić szczególną uwagę. W pierwszej kolejności sprawdź rozmieszczenie otworów w stopce. Muszą one rozkładać się równomiernie, aby wytworzone ciepło dobrze nagrzewało nasze ubrania. Warto pamiętać, aby omawiany element był solidny i odpowiednio gładki. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest płyta aluminiowa, którą producenci pokrywają odpowiednim materiałem, dzięki któremu nie przywiera do ubrań. Ponadto mamy żelazka ze stopkami z powłoki ceramicznej, teflonowej, emaliowanej, stalowej.
  • Moc żelazka turystycznego – wyższa moc żelazka sprawi, że nagrzeje się ono znacznie szybciej. Niestety, ale przyjemność tego typu będzie nas więcej kosztować. Już na wstępie odczujemy różnicę w cenie sprzętu, a i samo użytkowanie również jest droższe. Należy mieć na uwadze fakt, że większa moc oznacza wyższy pobór prądu, na co warto się przygotować i dokładnie przemyśleć sens większych inwestycji. Dostępnie obecnie w sprzedaży żelazka turystyczne charakteryzują się mocą od 350 do 3000W.
    Regulację temperatury w żelazku turystycznym – może ona być manualna lub automatyczna.
  • Rączka żelazka turystycznego – wybrane modele posiadają składaną lub wyjmowaną rączkę. Aspekt ten znacznie wpływa na ilość zajmowanego miejsca.
    Żelazko turystyczne parowe – przed jego zakupem sprawdź ilość wytwarzanej pary wodnej.

Ponadto przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź, czy dane żelazko wyposażone jest w spryskiwacz. Dzięki niemu prasowanie będzie znacznie łatwiejsze. Obecnie coraz większą popularność zdobywają żelazka pionowe, dlatego nad zakupem jednego z nich zdecydowanie warto się zastanowić.

Żelazko podróżne czy tradycyjne?

Żelazka turystyczne cechują się znacznie mniejszymi gabarytami w porównaniu do sprzętu tradycyjnego. Z powodzeniem zabierzesz je w każdą podróż i zadbasz o wygląd swoich ubrań. Niestety, ale żelazka turystyczne wciąż stanowią mniejszość oferty producentów. Mimo to wielu użytkowników zdecydowanie poleca urządzenia tego typu.

Mimo wielu zalet, w domu wciąż lepsze okaże się żelazko tradycyjne. Dzięki większym wymiarom, a także stałemu dostępowi do energii elektrycznej prasowanie będzie bardzo krótkie.

Jak wybrać najlepsze żelazko turystyczne?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na moc żelazka. Zdecydowanie nie polecamy modeli o moc niższej, niż 1000W. Ich znaczącą wadą jest fakt, że długo się nagrzewają, co w podróży może być uciążliwe. Ponadto niezwykle istotna jest jakość użytych materiałów i ich wytrzymałość. W trudnych warunkach nie będziemy zwracać uwagi na delikatność prasowania, dlatego warto, aby żelazko nie zniszczyło się przy pierwszym użyciu. Ważna jest również stopka, ponieważ nie zawsze mamy dostęp do deski do prasowania. Dobrą alternatywą okazać się może żelazko turystyczne pionowe, do którego nie potrzebujemy dodatkowych akcesoriów. Pomyśl także o funkcjach takich, jak spryskiwacz, czy natrysk pary, gdyż wpłyną one na użytkowanie.

Ile kosztuje żelazko turystyczne – jakie kupić?

Żelazko turystyczne to koszt w przedziale 30-150 zł. Cena zależy głównie od producenta, a także zaawansowania technologicznego danego modelu.

Żelazko turystyczne – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Żelazka turystyczne.