Gaz pieprzowy jest przede wszystkim narzędziem do samoobrony. Dużą popularnością cieszy się ono głównie wśród kobiet, ponieważ dzięki niewielkim gabarytom gaz łatwo schować w damskiej torebce. Ponadto gaz pieprzowy jest bardzo łatwy w użyciu, co również jest ogromną zaletą w wielu przypadkach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że broń tego typu nie wymaga zezwolenia, dlatego na zakup gazu pieprzowego pozwolić sobie może każdy, kto ukończył 18 lat.

Jak działa gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy jest substancją chemiczną pozyskiwaną z roślin pieprzowych. Jego działanie jest silnie drażniące, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w trudnych sytuacjach. W momencie, kiedy jesteśmy atakowani takim gazem zaczynamy odczuwać pieczenie skóry, oczu, a także pojawia się łzawienie. Co więcej, po dostaniu się do dróg oddechowych, drobinki gazu utrudniają nam oddychanie.

Warto zaznaczyć, że gaz pieprzowy działa również na osoby pod wpływem alkoholu, czy narkotyków, dlatego będziemy w stanie obronić się przed osobami, które wcześniej zażywały środki niewiadomego pochodzenia.

Gaz pieprzowy bardzo często jest podstawowym sposobem samoobrony. Nie neutralizuje on jednak napastnika w stu procentach, dlatego wciąż najważniejsze jest opanowanie i odpowiednie działanie. Po spryskaniu osoby atakującej gazem warto natychmiast podjąć ucieczkę, ponieważ po chwili będzie on w stanie kontynuować napaść.

Ciekawostką jest fakt, że dostępne obecnie w sprzedaży gazy pieprzowe w swoim składzie posiadają barwnik, który pozwala na identyfikację napastnika nawet po dłuższym czasie od zdarzenia. Mimo wszystko jednak warto zachować rozsądek, gdyż zawarte w gazie substancje mogą okazać się silnie alergiczne, co może wywołać śmierć.

Gaz pieprzowy – w żelu czy aerozolu?

Obecnie w sprzedaży dostępne są trzy odmiany gazu pieprzowego:

  • Strumień – gaz nie jest rozpraszany, dlatego dyszę pojemnika należy skierować bezpośrednio na twarz napastnika. Gaz tego typu charakteryzuje się zasięgiem na poziomie 6 metrów, dlatego użyć możemy go już ze znacznej odległości. Jest bardzo skuteczny, ponieważ trafia do dróg oddechowych w większym stężeniu.
  • Stożek mgły – gaz jest rozpraszany do mgły, dlatego jego wadą jest wysoka podatność na warunki atmosferyczne. Zalecamy, aby z gazu tego typu korzystać wyłącznie na świeżym powietrzu.
  • Żel/piana – zdecydowanie najbezpieczniejszy gaz pieprzowy na rynku. Ponadto cechuje się wysoką skutecznością. Po zetknięciu się z powierzchnią zamienia się w pianę, co potęguje efekt gazu.

Gdzie kupić gaz pieprzowy?

Nie polecamy kupowania gazu pieprzowego na bazarach, czy w nieprofesjonalnych sklepach. W przybytkach tego typu zazwyczaj mamy do czynienia z „zabawkami”, których jedynym plusem jest niska cena. Zupełnie nie nadają się do samoobrony, a nawet mogą okazać się niebezpieczne dla użytkownika. Znacznie lepszym wyborem są profesjonalne sklepy z bronią lub produktami do samoobrony.

Jaki gaz pieprzowy kupić?

Przy zakupie gazu pieprzowego zdecydowanie nie warto oszczędzać. To sprzęt, który używamy rzadko, jednak musi on być niezawodny i bezpieczny dla nas.
Dużą skutecznością cechują się gazy pieprzowe zamknięte w pojemniku o pojemności co najmniej 50 ml.

Polecani producenci gazów pieprzowych: Fox Labs, Police Magnum, Sabre. Wciąż najskuteczniejsze okazują się klasyczne gazy pieprzowe, które łatwo schować i równie łatwo użyć. Ponadto zazwyczaj mają odpowiednią pojemność zbiornika.

Dobry, skuteczny gaz pieprzowy ma zazwyczaj 10-15% OC.

Gaz pieprzowy – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Gazy pieprzowe.