Podczas wypraw, czy biwaków zdecydowanie najważniejsze jest jedzenie. Dzięki niemu będziemy mieć siłę na kolejne wycieczki, dlatego warto już zawczasu kupić odpowiednią kuchenkę turystyczną i gotować nawet w bardzo trudnych warunkach.

Już na początku warto zastanowić się nad planowanym zastosowaniem kuchenki. Zupełnie inny sprzęt będzie najlepszy w momencie, kiedy będziemy gotować chińskie zupki, kawę i herbatę, lub bardziej wyszukane potrawy. Dlatego też pamiętaj o tym przy wyborze urządzenia dla siebie.

Jaką kuchenkę turystyczną kupić?

Poniżej przedstawiamy zestawienie rodzajów oraz typów najpopularniejszych kuchenek turystycznych na rynku. Zapoznaj się i wybierz odpowiednią kuchenkę podróżną dla Ciebie.

Kuchenka turystyczna gazowa

Wysokiej jakości kuchenki turystyczne gazowe charakteryzują się niską wagą, prostotą obsługi i nie brudzą naczyń, w których gotujemy. Warto jednak pamiętać, że ich wydajność zależy głównie od temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Problemem może okazać się również dostępność paliwa, gdyż nie jest ono zbyt popularne. W związku z tym, jeszcze przed wyjazdem sprawdź, czy w regionie, w którym będziesz odpoczywać, znajdziesz odpowiednie ilości paliwa.

Kuchenka turystyczna gazowa jest zdecydowanie rozwiązaniem budżetowym. Palniki kosztują w przedziale 70-100 zł, kartusze maksymalnie 40 zł, a butle bez gazu 70 zł.

Kuchenka turystyczna spirytusowa

Sprzęt tego typu wykorzystuje zjawisko palności oparów alkoholu. Kuchenki tego typu są niewielkie i tanie. Co ciekawe, urządzenie przypominające swoim działaniem kuchenkę turystyczną spirytusową można wykonać samemu. Dostęp do paliwa również jest ogromny nawet w bardzo odległym miejscu.

Kuchenka turystyczna na paliwo stałe

Kuchenki turystyczne tego typu do pracy wykorzystują kostki lub tabletki. Rozwiązanie tego typu ma ogromny plus – niewielkie gabaryty sprzętu, dzięki czemu z powodzeniem kuchenkę tego typu zabierzemy do plecaka lub niewielkiej torby. Warto jednak wiedzieć, że sprawność paliwa stałego jest niewielka, dlatego do ugotowania wybranej potrawy będziemy potrzebowali znacznych ilości tabletek lub kostek.

Alternatywą są kuchenki na paliwo żelowe. Kocher żelowy jest znacznie wydajniejszy i kosztuje niecałe 10 zł. Do tego należy dokupić również sam żel, który kosztuje 20 zł. Z kolei 20 kostek paliwa to koszt 12 zł i nie wystarczą one na długo.

Kuchenka turystyczna elektryczna

Polecane osobom, które planują gotować w miejscu, w którym będzie dostęp do energii elektrycznej. Wyposażone są najczęściej w jeden lub dwa palniki o mocy od 1 do 2,5 kW i cechują się wysoką wydajnością. Są niestety wyraźnie droższe od pozostałych opisanych przez nas urządzeń. Najtańszy sprzęt tego typu kosztuje zaledwie 70 zł, najdroższy nawet 2 tysiące.

Ważne czynniki warunkujące wybór

Wybierając kuchenkę warto określić swoje wymagania i zastanowić się, gdzie będziemy korzystać z nabywanego sprzętu. Przeanalizuj temperatury panujące w danym miejscu, a także fakt, czy będą miały one wpływ na sprawność danej kuchenki. Pamiętaj również o awariach. Jeżeli chcesz ich uniknąć, wybierz kuchenkę charakteryzującą się możliwie jak najprostszą budową. Przed zakupem sprawdź także, czy będziesz w stanie obsługiwać daną kuchenkę samodzielnie.

Wybór kuchenki turystycznej to indywidualna sprawa. Naszą decyzję musimy dopasować do warunków panujących w danym miejscu, a także wymagań, jakie stawiamy wybieranej kuchence. Warto zatem wziąć kartkę, długopis i wypisać wszystkie stawiane w tekście pytania, aby następnie odpowiedzieć na nie w taki sposób, aby pomogły dokonać wyboru.

Kuchenka turystyczna – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Kuchenki turystyczne.