Technika zdecydowanie poszła do przodu i dziś duże grono osób z powodzeniem wykorzystuje smartfona z systemem GPS zamiast tradycyjnego kompasu. Niestety, ale wciąż są miejsca, w których brakuje zasięgu sieci GSM, przez co skorzystanie z dobrodziejstw technologii będzie niemożliwe. Dlatego też polecamy wyposażenie się w dobrej klasy kompas, który pomoże wydostać się z trudnego terenu. W naszym artykule omawiamy wszystkie aspekty związane z wyborem, dlatego zachęcamy do lektury.

Kompas do biegów – jaki wybrać?

Do biegania najlepiej przydadzą się kompasy płaskie, których główną zaletą jest zajmowanie niewielkich ilości miejsca, czy bezawaryjna praca. Ponadto warto zainteresować się kompasem płytkowym. Zamocujemy go na nadgarstku, dzięki czemu nie zgubi się, a nawigowanie przy jego pomocy będzie niezwykle łatwe. Będziemy w stanie korzystać z kompasu i mapy w tym samym czasie, co usprawni wydostawanie się z nieznanego terenu.

Warto pamiętać, że kompas do biegów przyda się w terenie, którego nie znamy. Wielu biegaczy lubi trenować w zupełnie nieznanych miejscach, gdzie bardzo często brakuje punktów orientacyjnych. Wtedy z pomocą przychodzi właśnie kompas i mapa. Dzięki tym akcesoriom będziemy w stanie poprawnie określić kierunek, w którym musimy się udać.

⇒ Kompas i scyzoryk to dwa niezbędne przedmioty w ekwipunku początkującego survivalowca.

Ponadto warto wiedzieć, że kompas do biegów nie musi cechować się wysoką dokładnością. Wystarczy jedynie, że będzie w stanie szybko wskazać nam kierunek, w którym musimy się udać. Dużą popularnością cieszą się obecnie kompasy wojskowe typu szwajcarskiego i amerykańskiego. Jednak ich bardzo dużą wadą jest niska dokładność i trudność obsługi. Nie mają przezroczystego dna, dlatego nawigowanie przy pomocy ich i mapy wymaga posiadania odpowiednich umiejętności.

Kompas w zegarku – czy warto?

Kompas zintegrowany z zegarkiem to rozwiązanie niezwykle wygodne, ale trudne w użytkowaniu. Z racji połączenia tarczy zegarka z kompasem odczytanie pożądanych wartości może stanowić trudność. Niewątpliwą zaletą kompasu w zegarku jest fakt, że mamy go zawsze wtedy, kiedy korzystamy z zegarka.

Kompasy w zegarku dzielą się na trzy, podstawowe grupy:

  • kompas pierścieniowy wewnątrz lub na zewnątrz tarczy zegarka – działa jedynie wtedy, gdy świeci słońce,
  • kompas elektroniczny – montowany zazwyczaj w droższych zegarkach wyposażonych w wyświetlacz. Po umieszczeniu zegarka idealnie poziomo wyświetli on kierunek północny.
  • kompas wskazówkowy – oferowany najczęściej przez firmę Timex. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku przez wskazówkę przechodzi prąd, dzięki czemu ustawia się ona w osi północ-południe.

Kompas w samochodzie

Kompas jest narzędziem, którego niestety nie spotkamy w wielu współczesnych samochodach. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ dzięki niemu będziemy w stanie określić odpowiedni kierunek bez konieczności zakupu często drogiej nawigacji samochodowej. Co więcej, kompas samochodowy nigdy nie zawiedzie nas na drogach polnych, czy leśnych, gdzie znaczna część nawigacji zwyczajnie się poddaje z braku zasięgu.

Jeżeli już kompas pojawi się w aucie, zazwyczaj montowany jest na desce rozdzielczej lub w bliskich okolicach szyby czołowej. Dzięki temu kierowca nie jest zmuszany do odrywania wzroku od drogi. Warto jednak pamiętać o częstej kalibracji kompasu, ponieważ metal, z jakiego wykonane jest auto, powoduje błędy pomiarów.

Jaki kompas do nurkowania?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas nurkowania warto wyposażyć się w dobry kompas, którego zadaniem będzie wskazanie kierunku do brzegu lub łodzi. Co ciekawe, kompasy do nurkowania mogą być wbudowane bezpośrednio w komputer nurka lub być osobnym urządzeniem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tak niepozorny sprzęt wpływa znacząco na bezpieczeństwo, dlatego pamiętaj, aby zdecydować się na kompas, który będzie trwały i niezawodny.

Przed zakupem zwróć uwagę na wygodę obsługi danego kompasu. Jeżeli wybrany model można zapiąć na nadgarstku, wyświetla poprawny kierunek w wodzie i jest odporny na przechyły – zdecydowanie warto się nim zainteresować.

Czy warto kupić tradycyjny kompas?

W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się zdecydowanie nawigacje GPS. Urządzenia te pozwalają na uproszczone nawigowanie, dzięki czemu znacznie szybciej dotrzemy do zamierzonego celu. Mimo to warto wyposażyć się w kompas tradycyjny, ponieważ użytkowanie go dostarcza satysfakcji. Ponadto kompas jest urządzeniem bezawaryjnym, czego nie można powiedzieć o elektronicznej nawigacji samochodowej.

Kompas – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Kompasy.