Obecnie w sprzedaży mamy niezliczoną liczbę śpiworów. Dlatego też wybór odpowiedniego, dostosowanego możliwościami do naszych wymagań nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wszystkie elementy śpiwora świadczą o możliwościach jego zastosowania, dlatego nie ominie nas wnikliwe analizowanie konstrukcji, czy materiałów, z jakiego wykonano dany produkt.

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Wypełnienie jest pierwszym i najważniejszym aspektem, nad jakim przyjdzie nam się zastanowić wybierając nowy śpiwór. W sprzedaży dostępne są zarówno śpiwory puchowe, jak i syntetyczne. Drugie rozwiązanie znacznie lepiej sprawdzi się w warunkach wysokiej wilgotności. Dzieje się tak za sprawą użycia tworzyw sztucznych, które są znacznie odporniejsze na wodę.

Śpiwory puchowe nie są odporne na wodę, a co za tym idzie – należy korzystać z nich wyłącznie w suchych warunkach. Mimo to są bardzo lekkie, co pozwala na łatwe przenoszenie ich przez nawet bardzo długie dystanse. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że śpiwory puchowe są niestety drogie. Wynika to z faktu zastosowania drogiego puchu i wyższej jakości materiałów.

Mimo wszystko najważniejsza jest jednak budowa śpiwora. Krótko mówiąc, jeszcze przed zakupem musisz dokładnie przeanalizować, jak ułożone są komory, a także, jak rozłożone zostało ocieplenie. Pamiętaj, że znacznie lepiej sprawdzają się śpiwory dwu- lub trzywarstwowe. Cechują się znacznie lepszą izolacją od otoczenia i wyższą jakością wykonania.

Śpiwór puchowy – jaki kupić?

Do zakupu śpiwora puchowego należy się bardzo dobrze przygotować. Ważne jest nie tylko odłożenie odpowiedniej gotówki, ale również poznanie najważniejszych aspektów związanych z wyborem.

  1. Pierwszym, najważniejszym aspektem jest rodzaj puchu. W sprzedaży mamy śpiwory z puchem gęsim i kaczym. Pierwszy z wymienionych charakteryzuje się stosunkowo niską wagą i lepszą izolacją termiczną, dlatego polecamy go osobom, dla których ważna jest temperatura w śpiworze i waga sprzętu.
  2. Współczynnik CUI – parametr mówiący o tym, jak dobrze izoluje od otoczenia dany śpiwór. Dobre produkty cechują się CUI na poziomie 600 i wyższym.
  3. Stosunek puchu do pierza. Producenci zazwyczaj łączą we wnętrzu śpiwora puch i pierze. Pamiętaj, że dany śpiwór będzie cieplejszy w momencie, kiedy w jego konstrukcji będzie znajdować się więcej puchu.
  4. Waga śpiwora – im dany śpiwór jest cięższy, tym cieplej będzie w jego wnętrzu. Standardowe produkty charakteryzują się wagą na poziomie 200-300, jednak w sprzedaży występują również śpiwory, których waga przekracza 1300. Informacji o wadze poszukuj przy nazwie danego produktu.

Śpiwór mumia i kołdra

W przypadku śpiwora ważny jest również wybór kroju. Dużą popularnością cieszą się obecnie śpiwory typu mumia. Cechują się one bardzo dobrą izolacją zarówno w trakcie nocowania w lesie, jak i podczas długiej ekspedycji. Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku najważniejsze jest dobranie produktu do swoich wymagań, ponieważ nie każdy sprawdzi się w naszym przypadku.

Śpiwory typu kołdra stanowią bardzo dobrą alternatywę dla mumii. Oferują znacznie większą swobodę osobie korzystającej, dlatego w wielu przypadkach mogą okazać się wygodniejsze. Niestety, ale nie nadają się w trudne, zimowe warunki, dlatego polecamy je osobom, które planują nocleg w ciepłym miejscu.

Planując zakup śpiwora mumii warto zwrócić uwagę na:

  • listwę izolującą – element poprawiający użytkowanie śpiwora. Musi znajdować się na całej długości zamka.
  • kołnierz docieplający – usprawnia dopasowywanie kaptura przy szyi.
    stopa śpiwora – dodatkowa izolacja w okolicy stóp pozwoli na cieszenie się ciepłem wewnątrz śpiwora.
  • kaptur – sprawdź jego regulację, wielkość i grubość.

Śpiwór dwuosobowy – czy jest coś takiego?

Niestety nie. Aby dwie osoby mogły komfortowo spać w śpiworze konieczne jest posiadanie dwóch osobnych produktów. Można je połączyć w jeden, ale ważne jest, aby posiadały zamki po przeciwnych stronach. Mimo to nadal będą to dwa, osobne śpiwory, które wcześniej musimy wybrać.

Śpiwór dla kobiet i śpiwory dla dzieci

Śpiwory dla dzieci swoją konstrukcją przypominają te dla dorosłych, jednak są od nich znacznie krótsze i węższe. W ich oznaczeniu możemy znaleźć słowo junior lub kid, które świadczy o tym, że dany produkt przeznaczony jest dla najmłodszych. W sprzedaży występują również śpiwory dla kobiet. Oznaczone lady lub woman są nie tylko mniejsze, ale również docieplone w newralgicznych miejscach.

Wybierając śpiwór warto również zwrócić uwagę na jego oznaczenie. W ofercie wielu sklepów mamy śpiwory letnie, całoroczne, zimowe i ekspedycyjne. Pamiętaj, że rodzaj śpiwora powinien być dobrany do warunków, w jakich będziemy nocować.

Ważny jest także fakt, że wiele śpiworów możemy dowolnie modyfikować dzięki szerokiej gamie akcesoriów. Jednak zdecydowanie najczęściej użytkownicy decydują się na zakup dodatkowego ocieplenia, dzięki któremu ze śpiwora letniego powstaje zimowy. Na koniec jedynie wspomnimy o fakcie dostępności śpiworów zaawansowanych technologicznie. Ich zaletą jest dopasowywanie się do ciała, rozciąganie, czy mnogość wzorów.

Śpiwór – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Śpiwory.