W momencie, kiedy wybieramy się na wycieczkę lub urlop jedną z najważniejszych kwestii, jest przewiezienie i przechowanie żywności, którą będziemy spożywać poza domem. Omawiane kwestie są szczególnie ważne podczas upałów, kiedy to jedzenie psuje się znacznie szybciej, a ulubione napoje tracą swoje właściwości. Produktem, który pozwoli nam uniknąć problemów tego typu, jest lodówka turystyczna. Niewielkie narzędzie, dzięki któremu zarówno jedzenie, jak i napoje pozostaną świeże przez odpowiednio długi czas. Zapraszamy zatem do lektury naszego artykułu, w którym omawiamy najważniejsze aspekty wyboru lodówki na wakacje.

Ważne czynniki przy wyborze lodówki turystycznej – rodzaje lodówek

Najważniejszym parametrem przy wyborze każdej lodówki, jest jej litraż. Parametr ten bezpośrednio określa wielkość lodówki, dlatego należy się nad nim wnikliwie zastanowić. Warto pamiętać, że wielkość lodówki powinna być bardzo dobrze dobrana do użytkowników danego produktu. Krótko mówiąc, jeżeli z danej lodówki turystycznej będą korzystały wyłącznie dwie osoby, zakup dużego produktu nie ma najmniejszego sensu.

Kolejną, istotną kwestią związaną z lodówką, są jej zdolności chłodzenia. Logiczne jest, że im niższe temperatury uda nam się uzyskać, tym lepiej. Niestety, ale wraz ze zdolnościami chłodzenia rośnie również cena wybranego produktu, na co należy się odpowiednio przygotować. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na rynku znajdziemy lodówki, które ochłodzą wnętrze i umieszczone w nim produktu do -20 stopni Celsjusza, jak i takie, które będą ledwo chłodziły do -8 stopni.

Ostatnią kwestią, na którą zwrócimy uwagę, jest jakość wykonania danej lodówki i materiały, z jakich jest wykonana. W momencie, gdy wybierany produkt będzie wykorzystywany w pomieszczeniach i nie będzie często przenoszony, nie warto decydować się na sprzęt najdroższy na rynku, w zupełności wystarczy rozwiązanie podstawowe. Z kolei, gdy często podróżujemy i potrzebujemy lodówki turystycznej, która sprawdzi się w każdych warunkach – nie warto oszczędzać.

Lodówka turystyczna na gaz

Lodówki turystyczne na gaz swoją konstrukcją i zasadą działania przypominają tradycyjne lodówki, które mamy w swoich kuchniach. Sprzęt tego typu najczęściej wykorzystuje sprężony amoniak, który jest głównym chłodziwem. Ich wadą jest fakt, że muszą być przez cały czas podłączone do sieci elektrycznej, ponieważ wbudowany akumulator z reguły nie wystarcza na długie użytkowanie.

Co ciekawe, część produktów może być zasilane z gniazdka zapalniczki samochodowej, co znacznie usprawnia transportowanie i pozwala na ciągłe podróżowanie bez ryzyka zepsucia żywności. Najdroższe modele na rynku cechują się bardzo dobrymi właściwościami chłodzącymi, energooszczędnością, czy wysoką wydajnością. Ich cena jednak nie jest niska, dlatego zakup najlepszej lodówki turystycznej jest prawdziwą inwestycją.

Lodówka turystyczna na wkłady chłodzące

Lodówki turystyczne tego typu nie wymagają ciągłego zasilania prądem, ponieważ zasadą działania przypominają termos. Ponadto cechują się bardzo solidną konstrukcją, odpowiednią izolacją termiczną od otoczenia, czy solidnym zamknięciem. Dzięki tym cechom i wkładom chłodzącym są w stanie utrzymać niską temperaturę wnętrza przez nawet 12 godzin.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że lodówki turystyczne na wkłady chłodzące są obecnie najtańsze na rynku. Wykonane są z plastiku lub metalu, a zastosowanie wkładów chłodzących sprawia, że również ich użytkowanie nie jest drogie. Materiałem izolacyjnym w ich przypadku jest zazwyczaj styropian lub pianka poliuretanowa. Co więcej, lodówki turystyczne na wkłady chłodzące są lekkie i kompaktowe, dlatego ich transportowanie będzie bardzo łatwe. Do wad sprzętu tego typu zaliczyć można konieczność wcześniejszego chłodzenia wkładów.

Elektryczna lodówka turystyczna

Elektryczne lodówki turystyczne, w zależności od wersji wykorzystują zasilanie napięciem 230, 23 lub 24 V. Ponadto posiadają również zestaw wkładów chłodzących, dlatego ciągłe ich zasilanie nie jest konieczne. Elektryczne lodówki turystyczne to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, dlatego mogą zarówno chłodzić żywność, jak i ją ogrzewać. Warto jednak pamiętać, że sprzęt tego typu nie należy do najtańszych i najlżejszych, dlatego jego transport nie będzie łatwy.

Jaką lodówkę turystyczną wybrać i kupić?

Mamy nadzieję, że potrafiliśmy odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Koniecznie określ swoje potrzeby i oczekiwania, a wybór odpowiedniej lodówki będzie sprawą łatwą i przyjemną.

Lodówka turystyczna – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Lodówki podróżne.