Wybierając się nad morze, zdecydowanie warto posiadać w swoim ekwipunku maskę do nurkowania. Obecnie w sprzedaży mamy wiele odmian sprzętu tego typu, dlatego niewtajemniczona osoba może mieć nie lada problem z wyborem odpowiedniej maski do nurkowania. W artykule tym omówimy wszystkie najważniejsze aspekty związane z maskami nurkowymi. Zachęcamy do lektury!

Maska do nurkowania dla dzieci

Wybór maski do nurkowania dla dzieci nie może być przypadkowy. Zakup pierwszej, lepszej maski nie jest polecany, ponieważ może okazać się, że sprzęt jest niewygodny w użytkowaniu i nie spełnia swojej funkcji.

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest dopasowanie maski do twarzy dziecka. Musi ona bardzo dobrze przylegać, aby woda nie przedostawała się do środka. Co więcej, kształt maski powinien być dobrany w taki sposób, aby nos dziecka nie przylegał do ścianek, a użytkownik miał odpowiednio duże pole widzenia. Zdecydowanie nie polecamy zakupu maski do nurkowania na bazarze, czy w supermarkecie. W miejscach tego typu zazwyczaj oferowane są produkty niskiej jakości, które zniszczą się przy częstszym użytkowaniu.

Maska do nurkowania z tlenem

Maska do nurkowania z tlenem powinna być bardzo szczelna, a także dysponować odpowiednim odprowadzeniem wody podczas podnoszenia głowy. Za wygodne użytkowanie maski do nurkowania odpowiada zazwyczaj system EasyBreath. Jego zadaniem jest umożliwienie nam swobodnego oddychania zarówno przez nos, jak i przez usta.

Na jakość wykonania maski do nurkowania zwróć szczególną uwagę zwłaszcza, gdy planujesz nurkować na dużych głębokościach. Warunki panujące w głębinach bardzo często są niebezpieczne, dlatego należy zrobić wszystko, aby zwiększyć nasze szanse przeżycia.

Maska do nurkowania bezdechowego

Free Diving jest obecnie jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Polega on na nurkowaniu z jak najmniejszą ilością sprzętu. Nie posiadamy butli, czy rurki, a jedynie maskę i akcesorium w postaci głębokościomierza.

Mając na uwadze trudności związane z nurkowaniem bezdechowym, warto zdecydować się na jak najmniejszą maskę do nurkowania, a nawet dodatkowe wkładki jeszcze bardziej ograniczające przestrzeń pod maską. Jest to o tyle kluczowe, że niewielka przestrzeń jest gwarancją lepszego wyrównania ciśnienia, co pozwala nam na długie nurkowanie. Nie zapomnij również o odpowiednio wyprofilowanych szkłach.

Maska do nurkowania z kamerą

Zaawansowania maska do nurkowania z kamerą oferuje następujące funkcje:

  • nagrywanie wideo,
  • wykonywanie pojedynczych lub seryjnych zdjęć,
  • automatyczny balans bieli,
  • wodoszczelność nawet do 40 metrów,
  • zapisywanie dźwięku.

Jedną z głównych funkcji maski do nurkowania z kamerą jest chronienie naszego sprzętu fotograficznego przed uszkodzeniem, o czym warto zawsze pamiętać. Polecamy również rozwiązanie alternatywne w postaci kamerki sportowej w wodoszczelnej obudowie i standardowej, wygodnej maski.

Maska do nurkowania z rurką – jaką kupić?

Dyscyplina sportowa, w której używamy maski do nurkowania z rurką, nosi nazwę snorkeling. Co ciekawe, nie wymaga ona dużego doświadczenia, dlatego pływać może dosłownie każdy! Maska z rurką pozwala nam na nurkowanie bez konieczności wstrzymywania powietrza. Oddychamy za pomocą specjalnej rurki, której koniec wystaje ponad powierzchnią wody. Podobnie, jak w przypadku nurkowania bezdechowego, tak i tutaj maska pełni funkcję zarówno ochronną, jak i wyrównuje ciśnienie pomiędzy otoczeniem, a wnętrzem maski.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na szybkę. W znacznej liczbie produktów znajdziemy jedną, dużą szybkę ochronną, jednak polecamy warianty z dwiema, osobnymi. Dzięki temu konstrukcja maski będzie trwalsza i sprzęt posłuży nam zdecydowanie dłużej. Bardziej zaawansowane w nurkowaniu osoby mogą pozwolić sobie na maskę panoramiczną. Posiada ona dodatkowe szybki na bokach, co daje znacznie większy kąt widzenia.

W sprzedaży występują również maski EasyBreath. Pozwalają one na swobodne oddychanie bez konieczności znania specjalnych technik. Warto jednak, aby ten typu maski był dokładnie dopasowany do naszej twarzy. Dzięki temu wyrównanie ciśnienia nastąpi szybciej, a kołnierz będący częścią konstrukcji sprzętu ułatwi nam oddychanie.

Maska do nurkowania – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Maski do nurkowania.