Bardzo często poza domem potrzebujemy różnego typu narzędzi, jednak nie mamy do nich dostępu. W sytuacjach tego typu zdecydowanie przyda nam się multitool, czyli wiele narzędzi w jednym.

Sprzęt tego typu budową przypomina standardowy scyzoryk, jednak wyposażony jest w znacznie więcej akcesoriów. Zaliczyć do nich możemy:

  • ostrza,
  • śrubokręty,
  • małe nożyczki,
  • szpikulec,
  • kombinerki,
  • miarkę.

Warto jednak zaznaczyć, że są to tylko przykładowe narzędzia, jakie znajdziemy w multitoolu. W rzeczywistości może być ich znacznie więcej.

Na co zwrócić uwagę kupując dobry multitool?

Obecnie w sprzedaży mamy naprawdę dużo narzędzi typu multitool, dlatego wybór odpowiedniego do planowanych przez nas zastosowań jest niełatwym zadaniem. Należy pamiętać, że inne narzędzie sprawdzi się podczas majsterkowania w domu, inne na rybach, a inne przy pracach związanych z samochodem. Dlatego też przed zakupem zwróć uwagę na: Wysokiej jakości kuchenki turystyczne

  1. Funkcjonalność – w sklepach dostępne są multitoole wyposażone w dodatkowe, często niespotykane akcesoria. Wśród nich znajdują się elementy przydatne przy naprawie elektroniki, czy auta. Znaczna część multitooli budową przypomina kombinerki lub scyzoryk, jednak dostępne są również takie, które mają kształt karty kredytowej lub klucza. Przy ich pomocy znacznie łatwiej odkręcić różnego typu śruby.
  2. Cena – kolejny, istotny aspekt związany z wyborem multitoola. Pamiętaj, że decydując się na rozwiązanie budżetowe, znacznie lepiej jest wybrać mini narzędzie. Będzie ono znacznie lepiej wykonane i posłuży dłużej. Dobre multitoole kosztują co najmniej 400 zł. Kwota ta nie jest mała, ale w zamian otrzymujesz narzędzie, które nie zardzewieje, czy wygnie się nawet w trudnych warunkach.
  3. Gwarancja – najbardziej polecane firmy: Leathermann i Victorinox obejmują swoje produkty bardzo długim okresem gwarancyjnym. Wynosi on zazwyczaj co najmniej 15 lat, dlatego możesz mieć pewność, że Twój multitool będzie zawsze sprawny. Z kolei niemarkowe produkty nie mają gwarancji.

Dlaczego warto kupić multitool?

Decydując się na multitool, z powodzeniem możesz pozbyć się posiadanych przez Ciebie skrzynek z narzędziami. Większość czynności domowych, czy tych związanych z samochodem będziesz w stanie wykonać wyłącznie przy użyciu akcesoriów w scyzoryku. Fakt ten doceniają również profesjonaliści, dlatego wielu z nich za paskiem nosi właśnie multitool.

Na które opcje zwrócić szczególną uwagę?

Nawet najładniejszy i najdroższy multitool okaże się nieprzydatny w momencie, kiedy nie będzie wyposażony w narzędzia, których potrzebujemy. W związku z tym warto zwrócić uwagę na budowę danego narzędzia, aby nie okazało się, że nie będziemy w stanie go wykorzystać.

Podstawą zawsze jest duże ostrze. Powinno być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która będzie zapewnieniem o niezawodności. Ponadto przydatna okaże się blokada, dzięki której unikniesz niepotrzebnych skaleczeń.

Kolejnym, istotnym elementem każdego multitoola są kombinerki. Najlepiej, aby były zakończone w precyzyjny sposób, dzięki czemu podniesiesz nawet niewielkie przedmioty takie, jak śrubki, czy sprężynki. Jeszcze przed zakupem sprawdź, czy dostęp do wszystkich akcesoriów jest łatwy. Nie ma nic gorszego, niż długotrwałe przygotowywanie narzędzia do pracy w momencie, kiedy bardzo się spieszymy.

Wadą dobrych multitooli okazać się może przesyt narzędziami składowymi. W sprzęcie wysokiej jakości jest ich tak dużo, że wielu z nich nie będziemy mieć okazji wykorzystać. Za przykład posłużyć może haczyk dodawany do produktów marki Victorinox. Co więcej, duża liczba poszczególnych narzędzi wpływa negatywnie na wagę. Krótko mówiąc, im jest ich więcej, tym multitool jest cięższy.

⇒ Zainteresuj się także: Polecane modele saperek survivalowych w 2024!

Z wieloma narzędziami występują również problemy natury technicznej wynikające ze złego projektu. Okazuje się bowiem, że projektanci źle rozplanowali rozkład narzędzi, co objawia się bardzo krótkim śrubokrętem, czy miniaturowymi kombinerkami. Niewielkie rozmiary sprawiają, że trudno nam znaleźć śrubę, którą odkręcimy lub element, który z łatwością przytniemy.

Wszystkim zainteresowanym zakupem multitoola radzimy, aby jeszcze przed zakupem zastanowić się, jakich narzędzi najbardziej potrzebujemy. Taka analiza okaże się pomocna przy wyborze konkretnego modelu, dlatego nie zapomnij o niej.

Uwaga na podróbki – jaki multitool kupić?

Niezwykle łatwo jest natknąć się na tani multitool wyposażony w naprawdę dużą ilość narzędzi. Niestety, ale w znacznej większości nie jest to sprzęt oryginalny, dlatego nie radzimy go kupować. Okazuje się bowiem, że podróbki charakteryzują się trudnościami w użytkowaniu i znacznie niższą wytrzymałością.

Multitool – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Termosy turystyczne.