Namiot powinien przede wszystkim spełniać swoje zadanie. Będzie naszym domem w momencie, kiedy chcemy nocować w terenie, dlatego musi charakteryzować się ściśle określonymi cechami. Pierwszą z nich zawsze jest wielkość. Nabywany namiot musi być odpowiednio duży, aby pomieścił wymaganą liczbę osób. Co więcej, istotna jest szczelność namiotu, aby nie przepuszczał wilgoci, czy chłodu do wnętrza.

Potrzeby a namiot uniwersalny

Namiot jest narzędziem, którego celem jest spełnienie naszych potrzeb związanych z nocowaniem poza domem. Dlatego też powinien on przede wszystkim móc pomieścić odpowiednią liczbę osób. Parametr ten jest niezwykle ważny, ponieważ od niego zależy to, ile osób będzie mogło spać w namiocie w dogodnych warunkach.

⇒ Wybierasz się nad morze? Rozważ zakup namiotu plażowego!

Ponadto w ramach potrzeb zawiera się również wytrzymałość, która jest bezpośrednio związana z materiałem, z jakiego wykonano dany namiot. Pamiętaj, że w trudniejszych warunkach atmosferycznych zdecydowanie lepiej sprawdzą się namioty wyprodukowane z wytrzymałych tkanin, a na plaży, czy podczas nocowania na własnym podwórku wystarczający okaże się model podstawowy.

Warunki, jakie powinien spełniać namiot

Pierwszy, najważniejszy parametr namiotu mamy już omówiony, dlatego jedynie przypomnimy, że w przypadku sprzętu tego typu niezwykle ważna jest pojemność. Pamiętaj, że decydując się na zbyt mały namiot, narażasz wszystkich zainteresowanych nocowaniem na sen w niesprzyjających warunkach. Miejsca będzie zbyt mało, co oznacza, że sen nie będzie odpowiedni.

Dodatkowo przed zakupem warto zwrócić uwagę na szczelność danego namiotu. Parametr ten określa nie tylko odporność na wodę, ale również wiatr. Krótko mówiąc, szczelny namiot znacznie lepiej sprawdzi się podczas wietrznej lub deszczowej aury. Co więcej, namiot, którego zakup planujesz, musi być kompletny. Oznacza to nic innego jak fakt, że jeszcze przed dokonaniem transakcji musisz sprawdzić, czy zestaw zawiera wszystkie elementy potrzebne do rozłożenia.

Podczas wyboru namiotu ważna jest również waga, wentylacja i kolor. Producenci zazwyczaj informują o wadze całego zestawu, dlatego przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę na to, ile waży złożony namiot. Będzie to miało znaczenie podczas późniejszego transportowania. Ponadto każdy namiot powinien być dobrze wentylowany, co pozwoli na wywietrzenie jego wnętrza po nocy w wysokiej temperaturze.

Wydawać by się mogło, że kolor nie jest istotny w przypadku sprzętu tego typu. Jednak nic bardziej mylnego. Od barwy namiotu zależy stopień nagrzewania się jego powierzchni na słońcu. Jeżeli zatem zależy Ci na tym, aby we wnętrzu Twojego tymczasowego domu było zawsze chłodno, staraj się wybrać namiot w stonowanych, jasnych barwach. Dzięki temu w środku zawsze będzie panować przyjemna temperatura.

Namiot dla 4-osobowej rodziny – jaki?

Namiot dla 4-osobowej rodziny powinien być przede wszystkim duży i wytrzymały. Pamiętajmy, że koniecznym jest, aby zmieściły się w nim 4 osoby, dlatego miejsca wewnątrz musi być dużo. Ponadto przydatny okaże się również tropik, który skutecznie osłoni nas od deszczu, ale będzie dodatkowym ciężarem do transportowania.

Namiot czteroosobowy – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Namioty czteroosobowe.

Namiot w góry

W górach zazwyczaj panują trudne warunki atmosferyczne, dlatego planując zakup namiotu na górskie wycieczki, zwróć uwagę na jego wytrzymałość. Niestety, ale idealny namiot w góry nie będzie tani. Staraj się wybrać sprzęt z odpowiednio wysokiej półki, ponieważ namioty słabszej jakości zwyczajnie nie sprawdzą się. Co więcej, warto poszukiwać sprzętu całorocznego, dzięki czemu będziemy w stanie zorganizować wyprawę bez względu na panującą porę roku.

Namiot zimowy a namiot letni – jaki namiot kupić?

Jeżeli planujesz zakup namiotu, który będzie użytkowany głównie zimą – skup się na jego szczelności. Podczas mrozu, czy opadów śniegu szczelność jest niezwykle ważna, ponieważ gwarantuje, że śnieg, czy ogólnie wilgoć nie dostanie się do wnętrza naszego namiotu. Ponadto istotne są wcześniej opisane materiały, z jakich wykonano dany namiot. Jeżeli będą wystarczająco wytrzymałe, będziesz mieć pewność, że namiot wytrzyma nawet długotrwałą śnieżycę.

⇒ Jak i czym zaimpregnować namiot? Sprawdź nasz ranking impregnatów do namiotu 2024!

Namioty letnie są zdecydowanie lżejsze w porównaniu do zimowych odpowiedników. Co więcej, nie muszą odznaczać się idealną szczelnością, ponieważ podczas letnich, gorących nocy zdecydowanie bardziej przyda się dodatkowa dawka powietrza. Warto jednak zwrócić swoją uwagę na ochronę przed insektami, których letnią porą nie brakuje. Zazwyczaj ochrona tego typu realizowana jest za pomocą specjalnej siatki, którą rozpinamy nad wejściem lub nawet całym namiotem.

Namiot – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Namioty.