Termos swoją konstrukcją i sposobem działania bardzo przypomina kubek termiczny. W znacznej większości naczynia tego typu wykonane są z dwóch, cienkich, metalowych ścianek, pomiędzy którymi znajduje się próżnia. To właśnie dzięki izolacji tego typu temperatura umieszczonych wewnątrz płynów pozostaje przez długi czas taka sama. Jak długo termos może utrzymać temperaturę? Czas utrzymywania temperatury waha się w granicach od 6 do nawet 22 godzin. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że im wyższej klasy naczynie, tym dłużej utrzyma temperaturę. Jeśli potrzebujesz termosu turystycznego lub na zimę – zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym wyjaśniamy wszystkie aspekty wyboru naczynia tego typu.

Termos szklany czy metalowy – jaki termos kupić?

Termos szklany, a w zasadzie posiadający szklany wkład charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Niestety, ale zastosowanie szkła powoduje, że sam termos nie jest lekki, dlatego sprawdzi się jedynie w przypadku osób, które mają odpowiednią ilość miejsca w swoim bagażu, czy torbie sportowej.

Z kolei termos metalowy będzie znacznie odporniejszy na wszelkie warunki atmosferyczne, dlatego idealnie sprawdzi się jako termos turystyczny. Wadą rozwiązania tego typu jest niestety słabsza izolacja napoju, ponieważ termosy metalowe wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Co więcej, termosy na zimę wykonane z metalu cechują się również niską wagą, co docenią osoby, które bardzo często podróżują i lubią mieć swój ulubiony napój zawsze przy sobie.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie termosu?

Zdecydowanie najważniejsze są elementy konstrukcyjne termosu. Zwróć uwagę nie tylko na materiał, z jakiego wykonano naczynie, ale również jakość wykonania, czy zastosowane elementy zabezpieczające. Zaliczyć do nich możemy nie tylko warstwę antypoślizgową znajdującą się na ściance naczynia, ale również zestaw uszczelek zapobiegających niekontrolowanemu wylaniu się płynu. Krótko mówiąc, jeżeli wybierany przez Ciebie termos ma elementy tego typu – warto zastanowić się nad jego zakupem.

⇒ Zobacz również: Ranking termosów 2024!

Ponadto swoją uwagę skieruj na korek. Może on być otwierany w sposób automatyczny lub manualny. Pierwsze rozwiązanie gwarantuje znacznie lepsze trzymanie ciepła, czy ograniczenie wszelkich wycieków. Jest również znacznie łatwiejsze w obsłudze, ponieważ wystarczy nacisnąć przycisk i będziemy w stanie napić się napoju. Korek manualny można porównać do butelki. Jeżeli nie dokręcimy go wystarczająco mocno – nastąpi wyciek.

Pojemność termosu – jak ją dobrać?

Parametrem, na który swoją uwagę zwraca najwięcej osób, jest pojemność. Definiuje ona ilość płynu, jaką będziemy w stanie przechowywać w termosie. Jeżeli chodzi o ten parametr, radzimy, aby kierować się własnymi preferencjami. Jeśli potrzebujesz naczynia, w którym przechowasz większą ilość płynu – wybierz termos pojemniejszy, który zmieści co najmniej litr płynu. Pamiętaj jednak, że będzie on droższy w porównaniu do tańszych odpowiedników.

Utrzymywanie temperatury – dlaczego jest ważne?

Ostatnim, najważniejszym aspektem związanym z wyborem termosu, jest czas utrzymywania temperatury. Logiczne jest, że powinna być jak najdłuższy, aby przechowywany w termosie napój był gorący przez wystarczająco długi czas. Termosy najlepsze na rynku są w stanie utrzymać temperaturę nawet przez 20 godzin. Charakteryzują się one również wysoką jakością wykonania, dlatego spełnią swoje zadanie przez bardzo długi czas. Co ciekawe, tańsze termosy utrzymują temperaturę napoju nawet przez 6 godzin, co również może okazać się wystarczające.

Termos – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Termosy turystyczne.