Jeżeli planujesz wakacje pod gołym niebem i lubisz spać w nocy w komfortowych warunkach – wyposaż się w karimatę. W sytuacji tego typu najczęściej zastanawiamy się nad zakupem śpiwora i namiotu, jednak warto wiedzieć, że dobrze dobrana karimata również wpływa na nasze samopoczucie. Chroni przed zimnem, nierównościami terenu, a także wilgocią, dlatego sprawdź, jak ją poprawnie wybrać.

Karimata na biwak – pod namiot

Obecnie mamy do wyboru pompowane materace, lub klasyczne maty, które umieszczamy na podłodze namiotu. Różnią się one głównie wagą, grubością, wielkością, a także ceną. Wielu użytkowników dokonuje wyboru na podstawie tylko ostatniego aspektu. Jest to niestety błąd, ponieważ droga karimata wcale nie musi spełniać naszych oczekiwań. Karimaty dzielimy na:

  • karimaty standardowe – ich cena waha się w przedziale 20-100 zł, a waga wynosi około 400g,
  • karimaty wojskowe – kosztują zazwyczaj 50-100 zł i pochodzą z demobilu,
  • alumaty – odelżone karimaty, ich waga wynosi około 100g,
    maty samopompujące – znacznie bardziej zaawansowane, wyposażone w specjalną pompkę, która automatycznie napompuje matę. Mogą kosztować nawet 300 zł, a ich waga to nawet 3,5 kg.

Karimaty wojskowe

Wykonane z filcu lub mieszanki wełny. Nie polecane na rodzinne biwaki, jednak mogą sprawdzić się w połączeniu z tradycyjną karimatą. Karimaty wojskowe doskonale chronią przed wilgocią, czy zimnem, ale zajmują sporo miejsca i źle dopasowują się do danego terenu.

⇒ Zobacz ofertę: Najlepsze namioty w 2024 roku!

Karimata – jaką wybrać i kupić?

Podstawowe rozwiązanie, na jakie możemy sobie pozwolić. Charakteryzuje się niską ceną i wagą. Koszt zakupu klasycznej karimaty często nie przekracza 100 zł, a waga 0,5 kg. Dzięki temu niewielkim kosztem możemy zadbać o wygodę podczas biwaku, czy dłuższej wycieczki. Warto jednak pamietać, że karimata sprawdzi się wyłącznie podczas ciepłych nocy. Cechuje się słabymi właściwościami izolacyjnymi, dlatego w cięższych warunkach możemy odczuwać chłód.

Alumata – izomata

Cienkie maty chroniące przed chłodem i wilgocią. Ich grubość jest naprawdę niewielka, chyba, że powleczone zostały dodatkową warstwą aluminium. Dzięki niej właściwości izolacyjne wzrastają, jednak tracimy na poręczności naszego ekwipunku. Ponadto alumaty słabo niwelują wszelkie nierówności, dlatego polecamy wykorzystywać je wyłącznie na równym terenie.

Karimata samopompująca

Rozwiązanie najlepsze, ale jednocześnie najdroższe. Złożona karimata samopompująca zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu przenoszenie jej nie stanowi większego problemu. Z kolei po rozłożeniu i dopompowaniu jest miękka, sprężysta i bardzo dobrze izoluje nas od otoczenia. Mata samopompująca bardzo dobrze sprawdzi się również na nierównym terenie w chłodnych warunkach, a wszystko to za sprawą stosunkowo dużej wysokości.

Mimo wielu zalet rozwiązanie to ma także znaczące wady. Pierwszą i najważniejszą z nich jest duża waga. Każdorazowo musimy przenieść nie tylko samą matę, ale również pompkę. Cały zestaw może ważyć nawet około 3,5 kg, dlatego dobre zaplanowanie wycieczkowego ekwipunku jest kluczowe. Ponadto karimaty wyposażone w pompkę są znacznie droższe w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych.

Karimata na zimę

Poza karimatami na lato, w sprzedaży mamy również maty trzysezonowe i całoroczne. Rozwiązania trzysezonowe charakteryzują się obecnością dodatkowej warstwy izolacyjnej, a całoroczne swoim wyglądem i parametrami technicznymi zbliżone są do materaca. W sprzęt tego typu powinniśmy zaopatrzyć się w momencie, kiedy planujemy wycieczkę jesienią lub wczesną wiosną. Wtedy to gleba nie jest jeszcze wystarczająco nagrzana, dlatego przyda nam się odpowiednia izolacja. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że karimaty na chłodniejsze pory roku są znacznie cięższe.

Karimata – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Karimaty.