Lornetka – narzędzie kojarzone głównie z patrzeniem na dalekie odległości. W rzeczywistości jednak sprzęt tego typu pomoże nam również komfortowo obserwować ptaki, czy obiekty innego typu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że modele uniwersalne charakteryzują się dobrą jakością wykonania, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się nawet w przypadku dzieci. Wysokiej jakości lornetkę można wykorzystać nie tylko do obserwacji ptaków, ale również nocnego nieba, owadów, czy zwierząt.

W dobrej klasy lornetkę powinien wyposażyć się każdy, kto lub spojrzeć w dal lub nawet potrzebuje sprzętu tego typu okazyjnie, np. na wakacjach. Tak naprawdę sprawdzi się on w każdych warunkach, a najważniejszym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest jakość wykonania.

Rodzaje lornetek

Lornetki z pryzmatami dachowymi – sprzęt znacznie bardziej zaawansowany technologicznie w porównaniu do lornetek uniwersalnych. Charakteryzuje się ułożeniem obiektywu i okularu w jednej linii, dzięki czemu urządzenie jest mniejsze i znacznie łatwiej je transportować. Ze względu na straty światła szczególnie polecane są do obserwacji wykonywanych za dnia.

Lornetki porropryzmatyczne – wyposażone w dwie soczewki ustawione pod kątem 90 stopni. Z tego względu sama lornetka jest duża i dość ciężka, ale w zamian oferuje dobrą jakość obrazu. Sprawdzi się zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jak wybrać dobrą lornetkę?

Na wstępie warto zaznaczyć, że cena sprzętu nie ma najmniejszego znaczenia. Równie dobry może okazać się tani sprzęt, jak i niesamowicie drogi. Bardzo dobrym przykładem są lornetki kompaktowe cechujące się niewielkimi wymiarami, ale słabą jakością obrazu. Ponadto przy wyborze sprzętu zwróć uwagę na:

  • Szkło – każdy typ szkła charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami. Dobrej klasy lornetka powinna mieć szkło o lekko żółtym zabarwieniu. Całkowicie odradzamy natomiast sprzęt ze szkłami białymi.
  • Powiększenie – lornetki cechują się stałym lub zmiennym powiększeniem. Parametr ten dobieraj, mając na uwadze planowane zastosowanie.
  • Pole widzenia – parametr ten określa obszar, jaki będziemy mogli objąć wzrokiem patrząc przez lornetkę. Oferowane przez wielu producentów lornetki szerokokątne charakteryzują się niewielką precyzją, ale pozwalają patrzeć szerzej, dlatego polecamy je do polowań, czy obserwacji natury. Z klei, gdy zależy Ci na precyzji – szeroki kąt zupełnie nie sprawdzi się.
  • Zastosowanie – inna lornetka przyda się w lesie, inna na wakacjach, a zupełnie inna, kiedy obserwujemy samoloty. Pamiętaj o tym przy wyborze, ponieważ planowane zastosowanie wyraźnie rzutuje na parametry sprzętu.
  • Korekcja wad optycznych – droższe modele dysponują funkcją tego typu w standardzie. W zależności od zastosowanego szkła niwelowane są skutki wad różnego typu.
  • Wodoodporność – funkcja ta w przypadku lornetki okazuje się szczególnie przydatna. Warto pamiętać, że nawet niewielka ilość wody może spowodować uszkodzenie systemu optycznego, dlatego zakup sprzętu wodoodpornego wydaje się w pełni uzasadniony.
  • Wielkość obiektywu – staraj się wybrać lornetkę o możliwie największym obiektywie, ponieważ dzięki temu uzyskasz znacznie lepszy obraz.
  • Wyjście na statyw – pomocne przy lornetkach o dużym powiększeniu.
  • Powłoka antyrefleksyjna – pozytywnie wpływa na odwzorowanie kolorów.

Jakie powiększenie – lornetka 10×50, lornetka 7×50, lornetka 10×42? A może lornetka ze zmiennym powiększeniem?

Im większe mamy powiększenie w naszej lornetce, tym większy i bardziej szczegółowy uzyskamy obraz. Niestety, ale wraz z powiększeniem rośnie również efekt drżenia rąk, dlatego bardzo duży zoom nie jest do końca wskazany. Bez statywu komfortowo będzie korzystało się z lornetki o maksymalnym powiększeniu x12, wyższe wartości wymagają stabilizacji.

Najbardziej polecamy sprzęt charakteryzujący się przybliżeniem na poziomie 7-10x. Na zoom tej wartości drżenie rąk nie wpłynie znacząco, a nasz wzrok będzie znacznie wolniej ulegał zmęczeniu. Co więcej, lornetka o takim powiększeniu nie będzie duża, jak ma to miejsce w przypadku dużego zoomu.

Z kolei lornetki ze zmiennym powiększeniem nie są polecane. Zastosowane w nich rozwiązanie technologiczne bardzo często ulega awarii, przez co sprzęt znacznie częściej przebywa w serwisie, niż w terenie. Ponadto znacznie trudniej uzyskać ostry obraz, co może doprowadzić do frustracji podczas rzadko zdarzających się obserwacji. Co więcej, lornetki o zmiennym powiększeniu są znacznie droższe.

Zastosowanie lornetek – jaką lornetkę wybrać i kupić?

Na wstępie warto zaznaczyć, że w przypadku różnych obserwacji sprawdzi się inna lornetka. Najbardziej uniwersalne są te o powiększeniu 8x42x, ponieważ przy ich pomocy można prowadzić obserwacje o każdej porze doby. Poniżej prezentujemy kilka porad związanych z wyborem lornetki do konkretnych zastosowań.

Lornetka do obserwacji nocnych (noktowizyjna) – polecana głównie myśliwym. Pamiętaj, aby podczas wyboru zwrócić uwagę na swój wiek i odpowiednio dobrać powiększenie.

Lornetka do obserwacji nieba (astronomiczna) – w tym przypadku najważniejsze parametry to jasność i sprawność zmierzchowa. Jeżeli planujesz częste obserwacje nieba, rozważ zakup dwóch lornetek: jednej do ogólnego przeglądu nieba, a drugiej do szczegółowych obserwacji. W przypadku dużego powiększenia nie zapomnij o statywie.

Lornetka do obserwacji ptaków – może być mniejsza i bardziej poręczna, ponieważ obserwacji dokonujemy na bliskie odległości.

Lornetka turystyczna – polecamy wybrać taką, jak do obserwacji ptaków lub najbardziej uniwersalny model.

Lornetka dla żeglarzy – w tym przypadku ogromne znaczenie odgrywa wodoszczelność i jakość wykonania. Powiększenie również nie może być zbyt duże, ponieważ na morzu panują trudne warunki. Niezbędnym akcesorium wydaje się być pas wyporowy, który zapobiegnie zatonięciu lornetki po wpadnięciu do wody.

Lornetka do teatru, lornetka do opery – musi być mała, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzi się w zamkniętym pomieszczeniu. Ponadto nie ma co przesadzać z przybliżeniem, ponieważ scena nie jest zbyt daleko.

Lornetka – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Lornetki.